شما اینجا هستید

در اختتامیه پنجاه و پنجمین جشنواره منطقه ای بینالود؛

فیلم«پسر» یوسف یزدانی دو جایزه بهترین صداگذاری و بهترین صدابرداری را از آن خود کرد

سینما روایت: در بخش بهترین صدابرداری و صدا گذاری بهروز شهامت و مجید نجاتی برای فیلم «پسر» از اردبیل، توانستند جوایز این بخش را از آن خود کنند، تا فیلم کوتاه «پسر» از تولیدات کوتاه انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس با دو جایزه از این رقابت فرهنگی خداحافظی کند.

 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی سینما روایت؛ هیئت داوران از رویا افشار برای بازی در فیلم «اول پائیز» تقدیر کرد. در بخش پژوهش فیلم، سیدمحمد موسوی برای فیلم «پرده خیال» از تربت جام جایزه گرفت. در بخش فیلمنامه یوسف کارگر برای فیلم «آغی» از ارومیه، در بخش تصویربرداری علی طالبی برای فیلم «قرمز» از بیرجند، در بخش تدوین محسن عقیلی برای فیلم «پسرم» از مشهد، در بخش صدابرداری و صدا گذاری بهروز شهامت و مجید نجاتی برای فیلم «پسر» از اردبیل ، در بخش جان‌بخشی در آثار پویانمایی زهرا خورشیدی برای فیلم «رویای کاغذی» از هادی‌شهر و در بخش بهترین فیلم پویانمایی المیرا باقرزاده و ﻣﻮﻧﺎ ﻋﺒﺪﺍﻟﻪ‌ﺷﺎﻫﯽ برای فیلم «پسرک» از تنکابن جایزه گرفتند.

همچنین جایزه بهترین فیلم مستند مشترکاً به رضا غلامی‌مطلق برای فیلم «مردها برابرترند» از بجنورد و مسعود اسدی برای فیلم «و نغمه ریز» از مشهد اهدا شد و جایزه بهترین فیلم تجربی به مریم فیروزی برای فیلم «مرگ موقتی زنبو‌رها» از گرگان تعلق گرفت.

بهترین فیلم داستانی فیلم «گورمردها» ساخته علی مردمی از  ارومیه بود و جایزه استعداد جوان به  ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﻧﺼﻴﺮی برای فیلم «حذف همه تشریفات یک مراسم ساده» از مشهد ومحمدحامد اسدی و  سیدحمیدرضا مجتهدزاده برای فیلم «من هم می میرم اما…» از مشهد رسید. هیئت داوران در این بخش از احسان ملازاده برای فیلم «بازگشت» از مشهد و رضا جمالی برای فیلم «عروسی مسلم» از اردبیل تقدیر کرد.

فیلم کوتاه«پسر» ساخته یوسف یزدانی و به تهیه کنندگی نقی نعمتی از تولیدات اخیر انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس است، که در شهر اردبیل تولید شده است.

کارگردان این اثر در رابطه با تولید این فیلم گفته است:  یکی از آسیب های اساسی سینمای دفاع مقدس «مستقیم گویی و شعارزدگی» است و باید دست فیلمسازان این حوزه بازتر باشد تا ایده های خودشان را که معمولا از شعارزدگی به دور است را تولید کنند. گاهی اوقات فیلم های دفاع مقدسی ساخته می شود که منطق بیرونی ندارند و منطق  درون داستان آن نیز ضعیف است و به همین دلیل است که مخاطب نسبت به این نوع فیلمها گارد می گیرد.

فیلم پسر در رابطه با عواقب دوران جنگ است و انتظار مادری برای پیدا کردن فرزند غرق شده اش در دریاچه ارومیه، که نیم نگاهی نقادانه به خشک شدن دریاچه ارومیه در سال های اخیر هم دارد.

 در این دوره از جشنواره ۵۲ فیلم شامل ۲۱ اثر داستانی، ۱۵ اثر مستند، هشت فیلم پویانمایی و هشت فیلم تجربی به رقابت پرداختند و ۱۳ فیلمنامه آزاد و اقتباسی نیز توسط هیات داوران بررسی شد.

سینما روایت

محمد تقی فهیم معتقد است جای خالی فیلمسازان در به تصویر کشیدن مضامینی همچون دستگیری برادر رییس جمهور، اختلاس سه هزار میلیاردی و انواع و اقسام فسادها در عرصه مستند خالی است.

جشنواره مقاومت

سینما روایت: آئین رونمایی از دومین مجموعه آثار برگزیده سینمای مقاومت صبح امروز در مؤسسه رسانه‌های تصویری با حضور محمد خزاعی دبیر چهاردهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت، اصحاب رسانه و جمعی از مدیران سینمایی همچون حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی، محمد ابطحی مدیرعامل مؤسسه رسانه‌های تصویری، حبیب ایل‌بیگی رئیس شورای نظارت و ارزشیابی، و برخی از سینماگران مانند نرگس آبیار، انسیه شاه‌حسینی، حبیب ایل‌بیگی، سیدسعید سیدزاده، علی غفاری و ... برگزار شد.

نشریه سینما روایت

سینما روایت: در پی انتشار دومین شماره نشریه«سینماروایت» توسط انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس، شماره اول و دوم این نشریه سینمایی به صورت فایل پی دی اف برای دانلود بر روی سایت انجمن به آدرسcinemarevayat.ir قرار گرفت.

شهرک سینمایی