شما اینجا هستید

ضرغامی:

از عملکرد صداوسیما در پوشش اخبار حمله تروریستی تهران دفاع می‌کنم/ شهید تهرانی قهرمان مدیریت داشته‌ها بود

سیدعزت‌الله ضرغامی گفت: من در بحث پوشش اخبار مربوط به حوادث تروریستی تهران از عملکرد مدیران فعلی سازمان صداوسیما دفاع می‌کنم.

 

پایگاه تحلیلی - خبری سینماروایت؛ سید عزت‌الله ضرغامی که به مدت ده سال ریاست سازمان صداو سیما را بر عهده داشت برای اولین بار شامگاه جمعه  ۳ شهریور با حضور در برنامه «گرا» که از شبکه شما پخش شد، از  سیاست‌های صدا و سیما در پوشش اخبار، کارت قرمزهایی که برای اعلام زود هنگام اخبار مهم و امنیتی گرفته است، تاثیرات فضای مجازی در زندگی مردم و لزوم داشتن مهارت سخن گفتن با مردم سخن گفت.

رییس اسبق سازمان صدا و سیما فضای مجازی را معجزه بزرگ بشر برشمرد و اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی تعبیری در خصوص فضای مجازی دارند که حتی آن را از اختراع برق هم مهمتر می‌دانند. من به شخصه از اینکه در طول زندگانیم  توانستم این پیشرفت بزرگ بشری را ببینم بسیار خوشحالم. متاسفانه  اشتباهی که هم اکنون صورت می گیرد این است که با فضای مجازی تنها با بعد رسانه‌ای آن برخورد می شود. در صورتی که فضای مجازی  فضایی است که مردم در آن زیست می کنند و تنها یک بعد آن رسانه‌ای است.

 او یکی از آسیب‌های فضای مجازی را  اقلیت‌هایی دانست که خودشان را به جای اکثریت جا می زنند و در این باره توضیح داد:‌ یکی از آسیب‌های این فضای جدید این است که در برخی از اتفاقات اقلیت‌هایی اظهار نظر می کنند و خودشان را به جای اکثریت جا می زنند. ما نباید به فضای مجازی تنها از بعد رسانه‌ای آن نگاه کنیم. البته پیشتر نیز در فضای وب یک و دو نیز نگاه رسانه‌ای غالب‌تر بود اما هم‌اکنون فضای مجازی در تمام ابعاد مختلف زندگی افراد نمود پیدا کرده است ودر واقع سبک زندگی جدیدی به مردم معرفی شده است.

ضرغامی گفت: فضای مجازی همانند کوه یخی که بخش زیادی از آن زیر آب است ابعاد شناخته نشده زیادی دارد. هیچ کسی در گذشته نمی توانست این ابعاد گسترده فضای مجازی را در زندگی امروز را پیش‌بینی کند اما این که چقدر ما در کشورمان برای مواجه با فضای مجازی آمادگی داشتیم بحث دیگری است. ما نیز همانند بسیاری دیگر در مواجه با این فضا یک غافلگیری اجمالی داشتیم. در این شرایط بسیاری از کشورهای با مواجه با جریان فضای مجازی یک شبکه ملی اطلاعات  راه‌اندازی کرده‌ اند که وقتی مردم وارد آن شدند اصلا متوجه این که وارد اینترنت محدود شده‌اند نشدند. در واقع همان طرح مشابه اینترانت که ما می‌خواهیم در کشورمان اجرا کنیم را عملی کرده‌اند.

رییس اسبق صدا و سیما در پاسخ به پرسشی درباره پوشش خبری حادثه تروریستی تهران در صدا و سیما خاطر نشان کرد:‌ من در بحث پوشش اخبار از مدیران فعلی سازمان صدا سیما دفاع می کنم. حرف‌هایی که درباره پوشش دیر هنگام حادثه تروریستی تهران توسط شبکه خبر عنوان شد تا اندازه‌ای عوام پسنده است. همانطور که می دانید در حوزه خبر و اطلاع‌رسانی به یک باره صدها خبر درباره یک واقعه منتشر می‌شود که به هیچ وجه نمی توان به آنها اعتماد کرد.  این در حالی است که به دلیل سرعت زیاد فضای مجازی این اخبار به شدت فراگیر می شوند اما باید به این نکته توجه داشت که سرعت خوب است اما در مسئله خبر مسئله صحت، فوق‌العاده حائز اهمیت است.

او ادامه داد:‌ اگر صدا و سیما خبری را اعلام و سپس تکذیب کند آنوقت مردم به رسانه ملی چه خواهند گفت؟ اگر خبری در صدا و سیما دیرتر از شبکه‌های اجتماعی اعلام می شود به این خاطر است که روی صحت این اخبار تمرکز می‌شود. البته گاهی هم برای اعلام برخی از اخبار مهم باید با سازمان‌های امنیتی هماهنگی صورت بگیر. و حتی برخی از اخبار باید توسط دبیرخانه شورای امنیت ملی تایید شود. من خودم در دوران مسولیتم کارت‌های زیادی از مقامات امنیتی گرفتم زیرا فکر می‌کردم برخی از اخبار باید زود منتشر شود. منتظر تایید نمی ماندم امروز حتی تعداد کارت‌ قرمزهایی که گرفتم از دستم در رفته است.

ضرغامی با تاکید بر تعهد ملی سازمان صدا و سیما در انتشار اخبار خاطر نشان کرد: انتشار اخبار در رسانه‌های داخلی خودمان مطرح می شود و برخی از رسانه‌ها برای آنکه سرعت بالایی داشته باشند و مخاطب بیشتری را جذب کنند  با هم رقابت می‌کنند در این میان شبکه‌های ماهواره‌ای نیز که معاند ما هستند  به سرعت هر خبری را اعلام می کنند.

وی تصریح کرد:  نمی‌خواهم برخی از اشتباهاتمان در صدا و سیما را توجیه کنم اما به شدت معتقدم که خبری در صدا و سیما به مخاطب داده می شود باید از صحت آن مطمئن بود. ممکن است صدا و سیما در انتشار برخی از اخبار به دلایلی که گفتم تاخیر داشته باشد اما باید بدانیم که این سازمان منشا بسیاری از اخبار است. صدا و سیما اخباری را اعلام می‌کند که کسی از آنها خبردار نیست.

ضرغامی بااشاره به حضور خود در شبکه‌های اجتماعی گفت‌: من یک فعال مجازی هستم و تمام نظراتم را در چند سال گذشته از طریق رسانه‌های اجتماعی مطرح کرده و می‌کنم؛ گاهی برخی از پست‌هایم بین ۱.۵ تا ۲ میلیون مخاطب دارد.

ضرغامی در پایان سخنان خود با تاکید بر اهمیت جامعیت در نگاه  خاطر نشان کرد: به زبان مردم سخن گفتن نیاز به مهارت دارد و بسیار حائز اهیت است. هر کسی نمی‌تواند با مردم سخن بگوید. به عنوان مثال امام خمینی وقتی سخن می گفت از نخبگان جامعه تا عوام همه متوجه می شدند.

 رییس اسبق سازمان صدا و سیما همچنین در سخنان خود خاطراتی از مرحوم علی  فلسفی و شهید تهرانی مقدم بیان کرد و گفت: من با تهرانی مقدم از دبیرستان همکلاس بودم و با هم بزرگ شدیم من نام او را قهرمان مدیریت داشته ها نامیده ام. خیلی وقتها چیزها و امکاناتی داریم که انها را نمی بینیم یا بلد نیستیم استفاده کنیم ولی تهرانی استاد این کار و به کارگیری امکانات بود. ما هفته ای دو بار با هم فوتبال بازی میکردیم و یک ادم مخلص با خدا و با اخلاق بود که حتی لب پرتگاه هم که بود نمازش را میخواند.

سینما روایت

محمد تقی فهیم معتقد است جای خالی فیلمسازان در به تصویر کشیدن مضامینی همچون دستگیری برادر رییس جمهور، اختلاس سه هزار میلیاردی و انواع و اقسام فسادها در عرصه مستند خالی است.

جشنواره مقاومت

سینما روایت: آئین رونمایی از دومین مجموعه آثار برگزیده سینمای مقاومت صبح امروز در مؤسسه رسانه‌های تصویری با حضور محمد خزاعی دبیر چهاردهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت، اصحاب رسانه و جمعی از مدیران سینمایی همچون حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی، محمد ابطحی مدیرعامل مؤسسه رسانه‌های تصویری، حبیب ایل‌بیگی رئیس شورای نظارت و ارزشیابی، و برخی از سینماگران مانند نرگس آبیار، انسیه شاه‌حسینی، حبیب ایل‌بیگی، سیدسعید سیدزاده، علی غفاری و ... برگزار شد.

نشریه سینما روایت

سینما روایت: در پی انتشار دومین شماره نشریه«سینماروایت» توسط انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس، شماره اول و دوم این نشریه سینمایی به صورت فایل پی دی اف برای دانلود بر روی سایت انجمن به آدرسcinemarevayat.ir قرار گرفت.

شهرک سینمایی